Chcete začít běhat? S těmito 7 tipy to zvládnete!

Když se chvíli zaměříte na běžce, zjistíte, že každý z nich přistupuje k běhu trochu jinak. Někdo běží pomalu, jiný na čas, další zase střídá běh s chůzí. Všechny běžce ovšem spojuje jedno jediné – touha být lepší verzí sama sebe. Pokud ze sebe chcete mít lepší pocit i vy, zahoďte stud, vemte nohy na ramena a běžte. Ještě před tím si ovšem přečtěte našich 7 tipů, jak začít.

  1. Pořiďte si běžecké boty

„Ani nevím, jestli mě to bude bavit, proč bych si kupoval/a nové boty“, říkáte si. Tento přístup může ale přinést více škody než užitku. Jestli na první běh vyrazíte ve starých teniskách, pravděpodobně to bude i váš poslední pokus. Odradí vás totiž nepříjemná bolest chodidel a možná i celého těla.

Proto neváhejte a navštivte nějakou prodejnu se sportovním příslušenstvím. Nechte si poradit, boty si vyzkoušejte a s pomocí odborného prodejce vyberte ty, které budou splňovat vaše požadavky. Do košíku rovnou přihoďte i pár kousků běžeckého oblečení, jež vám zajistí volný pohyb a odvede pot.

  1. Nepodceňte výběr terénu

Možná se nabízí vyrazit na asfaltové stezky určené pro sportovce. Asfalt je ale tvrdý terén, což by mohl být pro (zatím) netrénované klouby problém. Na začátek je proto vhodnější nějaká rovná polní nebo lesní cesta. Zároveň si vyberte takovou trasu, na které vás nepřekvapí výmoly a další nepříjemnosti.

  1. Najezte se

Běh je pro tělo poměrně náročná aktivita. Z toho důvodu je důležité, abyste zhruba dvě hodiny před během doplnili energii a to i v případě, že běháte kvůli hubnutí. Neměly by to být žádné hody. Ideální je na sacharidy bohatá malá svačina – celozrnný toust nebo ovocný salát. Také se pořádně napijte, ať jste v průběhu běhání dostatečně hydratovaní. Po běhu doporučujeme k sacharidům přidat i nějaký zdroj bílkovin (vajíčko, cottage sýr apod.). Podpoříte tak svalovou regeneraci.

  1. Rozcvičte se

Asi vás nepřekvapí, že je dobré se před běháním rozcvičit. Místo klasické rozcvičky, která se zaměřuje na ohebnost, zařaďte před běh několik cviků zaměřených na pohyblivost. Vhodné jsou třeba výpady, přeskoky a další dynamické cviky. Díky nim se zahřejete a budete se cítit uvolněnější jak fyzicky, tak psychicky. Statická rozcvička je naopak skvělý způsob, jak běh zakončit.

  1. Jděte na to postupně

Nejdříve doporučujeme začít rychlou chůzí. I tato aktivita vám může dát pěkně zabrat, obzvlášť v případě, že jste nikdy netrénovali nebo máte několik kilo navíc. Až se budete při rychlé chůzi cítit dobře, zkuste ji střídat s během. Zpočátku může být doba běhu kratší než doba chůze. Postupně však budete intervaly prodlužovat, až jednoho dne poběžíte například 20 minut v kuse. Na tom, kolik jste uběhli kilometrů, v začátcích nesejde. Důležité je, abyste se při běhu cítili dobře.

  1. Motivujte se

Setrvat je někdy stejně těžké jako začít. Proto se nezapomeňte průběžně motivovat. Myslíte, že by vám běh zpříjemnily nové fitness hodinky? Pořiďte si je a využívejte je k nastavování a překonávání svých (reálných!) cílů. Běželo by se vám lépe s někým? Zeptejte se známých, třeba mezi nimi najdete parťáka. Dobré je také psát si běžecký deník (klidně v digitální formě). Pokud vás někdy doženou pocity demotivace, připomene vám, jaký kus cesty máte už za sebou.

  1. Nechte si zkontrolovat techniku

Zjistili jste, že vás běh naplňuje a chcete se mu věnovat dále? Pak oslovte někoho, kdo běhu rozumí, a poproste ho o zhodnocení a vyladění vašeho běžeckého stylu. Minimalizujete tak riziko zranění.

Použité zdroje:

NZIP (2024). Běh. https://www.nzip.cz/clanek/96-beh

ASICS (2021). Running for Beginners: 10 Tips for Starting Out. https://www.asics.com/nz/en-nz/blog/article/running-for-beginners

NORRIS, L. (2024). Six Simple Strategies to Succeed as a Beginner Runner. https://runkeeper.com/cms/start-running/six-simple-strategies-to-succeed-as-a-beginner-runner/

THE RUNNER’S WORLD (2023). How to start running: A beginner’s guide. https://www.runnersworld.com/uk/training/beginners/a772727/how-to-start-running-today/

BENTON, E. (2021). Should you stretch before running? https://www.brooksrunning.com/en_us/blog/advice-tips/should-you-stretch-before-running.html

Zdroj obrázků:

https://www.freepik.com

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů