Jaro je tady! Jaké sporty jsou pro jarní období ideální a jaké mají benefity?

Cítíte se na jaře plní elánu a odhodlání? To je přirozené. Větší dávka denního světla a vyšší teploty přispívají k hormonálním změnám, které mají na lidský organismus pozitivní vliv. Je pravdou, že než si někteří jedinci na nový denní rytmus zvyknou, mohou pociťovat jarní únavu. Dřív nebo později se ovšem zdravý člověk naladí na jarní notu a bude chtít novou energii využít. Jaké sporty jsou pro jaro ideální a jaké mají benefity?

Jízda na kole

Počet cyklistů roste na jaře tak, jako rostou houby po dešti. Není taky divu. Cyklistika je totiž vhodná takřka pro všechny bez ohledu na věk, tělesnou hmotnost nebo fyzickou kondici. Záleží jen na vás, zda vyrazíte na pohodovou jízdu po rovinkách, nebo se rozhodnete pro náročnější kopcovitý terén. Intenzitu si prostě nastavujete sami.

Benefity:

 • Jedná se o aerobní aktivitu, během které dochází ke stimulaci srdce, plic a krevního oběhu. Pravidelná jízda na kole proto může snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.
 • Díky nižší zátěži na klouby je cyklistika vhodnou pohybovou aktivitou pro lidi bojující s nadváhou i obezitou.
 • Při jízdě na kole jsou zapojeny všechny hlavní svalové skupiny. Jestli tedy budete jezdit pravidelně, můžete se těšit na větší sílu a flexibilitu.

Nordic walking

Nordic walking je sport původem z Finska, který je taktéž vhodný pro všechny. Potřebujete k němu jen speciální hole, od nichž se odrážíte podobně jako při běhu na lyžích.

Benefity:

 • Severská chůze se od běžné liší tím, že při ní zapojujete svaly dolní i horní poloviny těla. Z toho důvodu spálíte zhruba o 40 % více kalorií.
 • Použití holí taktéž uvolňuje napětí v oblasti krční páteře a ramen.
 • Po nordic walkingu je snazší regenerace. Zátěž se totiž rozkládá mezi svaly celého těla, což minimalizuje svalovou únavu.

Jízda na kolečkových bruslích

Při ježdění na kolečkových (dnes nejčastěji in-line) bruslích dochází k předávání váhy z jedné nohy na druhou. Proto se jedná o něco náročnější aktivitu, než je cyklistika.

Benefity:

 • Při bruslení dochází k posilování středu těla („core“), který přímo ovlivňuje stabilizaci páteře. Pokud tedy budete na síle svého hlubokého stabilizačního systému pracovat, budou vaše pohyby koordinovanější a stabilnější. Silný core zároveň působí preventivně proti bolesti zad.
 • Jízda na bruslích je skvělým tréninkem vytrvalosti.
 • Kromě zdravotních výhod má bruslení také estetické benefity. Posilujete (mimo jiné) svaly hýždí, boků, stehen a lýtek, proto je ideální pro tvarování postavy.

Tai Chi

Rádi zkoušíte něco nového? Pak doporučujeme zkusit tai chi. Toto bojové umění vychází z vědění staročínských mistrů. Zaměřuje se nejen na tělo, ale i mysl.

Benefity:

 • Pravidelné cvičení tai chi zlepšuje sílu, flexibilitu, rovnováhu i celkovou kondici.
 • Tai chi má také pozitivní vliv na kardiovaskulární systém – snižuje krevní tlak.
 • Pokud se této aktivitě budete věnovat soustavně, poděkuje vám i vaše psychika. Tai chi totiž minimalizuje úzkost a depresi, zároveň zlepšuje paměť a schopnost soustředit se.

Použité zdroje:

Zdroje obrázků:

#hybejsechytre

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů